تولید بیش از ۱۲ میلیون نشاء انواع فلفل و گوجه فرنگی در گلخانه های تولید نشاء جنوب کرمان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان دکتر پیمان نامور معاون بهبود تولیدات گیاهی گفت: منطقه جنوب کرمان شامل هشت شهرستان جیرفت، عنبر آباد، رودبار جنوب، کهنوج، قلعه گنج،  فاریاب، منوجان و جازموریان با سطح زیر کشت ۲۷۸۰ هکتار گلخانه و تولید بیش از ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات گلخانه ایی مانند خیار، گوجه فرنگی، بادمجان، انواع فلفل و توت فرنگی رتبه دوم سطح و تولید محصولات جالیزی گلخانه ایی در کل کشور را دارا است.

 

وی بیان داشت: با توجه به اهمیت تولید نشاء در حال حاضر تعداد  ۱۰ واحد گلخانه ای به کار تولید نشاء انواع فلفل و گوجه فرنگی مشغول می باشند. دکتر نامور افزود: تولید نشا از نیمه دوم مرداد هر سال آغاز و بعد از رشد مناسب و آماده شدن  برای کشت، به گلخانه های تولیدی منتقل می شوند.

 

وی اظهار داشت: کشت محصولات  گلخانه ایی معمولا از نیمه دوم شهریور ماه با عملیات تهیه بستر کشت آغاز می گردد و از مهمترین مزایای کشت نشاء و نشاکاری می توان به کاهش مصرف آب و بذر، زودرسی محصول، امکان کنترل بهتر شرایط محیطی در مراحل مختلف تولید و همچنین امکان انتخاب گیاهان قوی و سالم جهت کاشت و کاهش هزینه های تولید اشاره نمود. وی خاطر نشان کرد: نشاء‌ های تولیدی در این گلخانه ها به علت دور بودن از تنش محیطی، آفات و بیماری ها و تغذیه مناسب از کیفیت بالایی برخوردار هستند.