برداشت محصول خیار گلخانه ای در جنوب کرمان آغاز گردید.

برداشت محصول خیار گلخانه ای در جنوب کرمان آغاز گردید.

  برداشت محصول خیار گلخانه ای در جنوب کرمان از نیمه اول آذرماه آغاز گردیدبه گزارش روابط عمومی...

لزوم اختصاص تالار بورس به جنوب کرمان

لزوم اختصاص تالار بورس به جنوب کرمان

جنوب کرمان به  دلیل پتانسیل های ویژه ای که در بخش کشاورزی دارد شرایط راه اندازی تالار بورس را...

کاشت بیش از400 هکتار کلزا در شهرستان جیرفت

کاشت بیش از400 هکتار کلزا در شهرستان جیرفت

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان مهندس سالاری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اظهار...

آغاز برداشت ذرت دانه ای از 5700 هکتارمزارع شهرستان فاریاب

آغاز برداشت ذرت دانه ای از 5700 هکتارمزارع شهرستان فاریاب

  کار برداشت ذرت از سطح 5700 هکتار مزارع فاریاب از نیمه دوم آذر ماه ماه آغاز گردیده است به...

برداشت گیاه لوفا برای نخستین بار در جنوب کرمان

برداشت گیاه لوفا برای نخستین بار در جنوب کرمان

برای نخسین بار گیاه لوفا در استان کرمان در روستای تیدران بخش جبالبارز جنوبی شهرستان عنبرآباد...

 • برداشت محصول خیار گلخانه ای در جنوب کرمان آغاز گردید.

  برداشت محصول خیار گلخانه ای در جنوب کرمان آغاز گردید.

 • لزوم اختصاص تالار بورس به جنوب کرمان

  لزوم اختصاص تالار بورس به جنوب کرمان

 • کاشت بیش از400 هکتار کلزا در شهرستان جیرفت

  کاشت بیش از400 هکتار کلزا در شهرستان جیرفت

 • آغاز برداشت ذرت دانه ای از 5700 هکتارمزارع شهرستان فاریاب

  آغاز برداشت ذرت دانه ای از 5700 هکتارمزارع شهرستان فاریاب

 • برداشت گیاه لوفا برای نخستین بار در جنوب کرمان

  برداشت گیاه لوفا برای نخستین بار در جنوب کرمان

صادرات 5.6 میلیارد دلار تولیدات باغی، زراعی و دامی

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: حدود 5.5 میلیون تن تولیدات باغی، زراعی و دامی با ارزآوری بیش از 5.6 میلیارد دلار به خارج از کشور صادر شده است.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی منطقه جیرفت و کهنوج، مهندس عباس کشاورز در سومین گردهمایی فصلی معاونت بهبود تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی در شهرستان جیرفت با اشاره به اینکه بخش کشاورزی در تمام دنیا بزرگترین مصرف کننده آب است، اظهار داشت: بارندگی در سطح جهان سه برابر و ظرفیت تبخیر آن یک چهارم ایران است بر همین اساس 70 درصد آب به کشاورزی اختصاص پیدا می‎کند.

کشاورزان ایرانی تلف کننده آب نیستند

وی با تأکید بر اینکه کشاورزان ایرانی تلف کننده آب نیستند، بیان داشت: مطالبی که برخی مواقع در مورد مصرف بیش از حد آب در کشاورزی عنوان می‎شود به دور از واقعیت است، زیرا کشاورزان ما بنا بر تجارب تاریخی خود از هوشمندترین افراد در مصرف بهینه آب هستند.

کشاورز تصریح کرد: بسیاری از مشکلات مربوط به آب به نارسایی‌های مربوط به عدم دسترسی کشاورزان به سرمایه و تکنولوژی و عدم بهره‎مندی آنان از امکانات و تسهیلات مناسب بر می‎گردد.

وی با اشاره به بازدید از مناطق کشاورزی جنوب کرمان طی روز گذشته افزود: در این منطقه با کمتر از 3 هزار متر مکعب آب حدود 60 تن سیب‎زمینی تولید شده است که در کمتر نقاطی از سطح دنیا این امر امکانپذیر است.

لزوم فراهم کردن زیرساخت‎های بخش کشاورزی

کشاورز عنوان کرد: حال که امکانات و تأسیسات مناسب برای کشاورزی فراهم نشده است، صحیح نیست که انگشت اتهام را به سمت این قشر زحمتکش نشانه برویم، بلکه باید در راستای آماده‎سازی زیرساخت‎های لازم تمام همت خود را به کار گیریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: تغییرات بهره‎وری آب در کشاورزی کشور بسیار متفاوت است که این امر ناشی از تغییرات اقلیم، مصرف آب، شرایط خاک و اکولوژی و ... منطقه است، بنابراین لازم است نسبت به مصرف آب با توجه به شرایط مدیریتی، اکولوژی و خاک سخن بگوییم و مدیریت آب را مد نظر قرار دهیم.

وی در بحث تولید، محصولات کشاورزی را به سه گروه تقسیم کرد و ادامه داد: نخستین گروه محصولات وارداتی هستند که هرگز دچار بحران خرید و فروش نمی‎شوند، تنها ممکن است به دلیل مسائل نقدینگی تأخیرهایی در پرداخت آن‎ها صورت گیرد.

ضرورت افزایش ظرفیت نگهداری تولیدات کشاورزی

کشاورز دومین گروه تولیدات را محصولاتی دانست که برای مصرف داخلی مورد استفاده قرار می‎گیرند و سهم صادرات در آن‎ها قابل توجه نیست و اضافه کرد: تولیدات گروه سوم نیز محصولات صادراتی هستند.

وی اظهار داشت: برای دو گروه اخیر وزارت جهاد کشاورزی هر ساله سهم تولید در مناطق را برای استان‎ها تعیین می‎کند و برنامه مدون برای آن‎ها ابلاغ می‎شود، اما عدم توجه برخی از کشاورزان به این برنامه و پیش‎بینی ریسک‎های تولید این وزارتخانه را در کنترل بازار با مشکل مواجه می‎کند.

کشاورز خاطرنشان کرد: با این حال آنچه که باید مورد نظر قرار گیرد، فراهم کردن زیرساخت‎هایی است که ظرفیت نگهداری تولیدات را در سطح کشور افزایش دهد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با اشاره به حجم صادرات بخش کشاورزی ایران گفت: حدود 5.5 میلیون تن تولیدات باغی، زراعی و دامی با ارزآوری بیش از 5.6 میلیارد دلار طی سال‎های اخیر به خارج از کشور صادر شده است.

صادرات 130000 تن پسته به خارج از کشور

وی با تأکید بر شناسایی بازارهای هدف مناسب برای صادرات محصولات مختلف بیان داشت: بیشترین سهم را در بخش صادرات محصولات باغی، پسته با حدود 130 هزار تن و بیش از یک میلیارد و 100 میلیون دلار ارزآوری دارد.

کشاورز با اشاره به اینکه ایران حدود 650 هزار تن شیر به کشورهای مختلف صادر می‎کند، تصریح کرد: همچنین دام زنده، مرغ، تخم‎مرغ، ماهی و ... در محموله صادراتی ما قرار دارند.

عملکرد خوب جنوب کرمان در آبیاری تحت فشار

وی میزان صادرات در محصولات خرما و انگور را نیز حدود 140 هزار تن خواند و افزود: در بحث محصولات زراعی نیز سیب‎زمینی، هندوانه، خیار، سبزیجات برگی و از همه مهم‎تر گوجه‎فرنگی و فرآورده‎های آن رقم بالایی در صادرات به خود اختصاص داده است.

کشاورز همچنین با تأکید بر توسعه آبیاری تحت فشار و مکانیزاسیون در مناطق مختلف کشور عنوان کرد: جنوب کرمان، خراسان و اصفهان در آغاز این برنامه بسیار خوب عمل کرده و مابقی استان‎ها نیز باید در این عرصه با جدیت ورود پیدا کنند.