امروز : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۶

دکتر فرامرز رستگاری مدیر امور زراعت سازمان :

هشدار سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان در خصوص احتمال بروز برخی بیماری ها در مزارع گندم

مدیر زراعت سازمان گفت: گندمکاران در صورت مشاهده هرگونه لکه، تغییر رنگ ،سوختگی و خشکیدگی بر روی خوشه و برگ ها با هماهنگی کارشناسان پهنه مرکز خدمات نسبت به پیشگیری و کنترل عامل خسارت اقدام نمایند.
هشدار سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان در خصوص احتمال بروز برخی بیماری ها در مزارع گندم
یکشنبه | ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ - ۰۷:۴۵ |
کد خبر : ۲۵۶ |
اخبار ستاد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان دکتر فرامرز رستگاری مدیر امور زراعت سازمان اظهار داشت : در روزهای اخیر شاهد بارش باران بودیم و برابر پیش بینی های هواشناسی کشور ، بارش ها در انتهای فصل نیز استمرار دارد و زمینه استقرار و سطح سبز یکنواخت و مطلوب مزارع گندم فراهم گردیده و نوید بخش تولید محصول خوبی در سال جاری می باشد.
وی افزود : با توجه به تجربیات سالهای قبل و شرایط اقلیمی و امکان بروز بیماری‌های لکه برگی و خوشه گندم (سفیدک، سپتوریوز ، لکه خرمایی، لکه نواری باکتریایی و فوزاریوم خوشه )و تحمیل خسارت دور از انتظار نمی باشد.
دکتر رستگاری تصریح کرد: چنانچه با بیماریها مبارزه نگردد ۲۵ تا ۵۰ درصد عملکرد مزارع گندم کاهش می یابد .
مدیر زراعت سازمان به گندمکاران توصیه کرد: با مشاهده هرگونه لکه، تغییر رنگ ،سوختگی و خشکیدگی بر روی خوشه و برگ ها با هماهنگی کارشناسان پهنه مرکز خدمات نسبت به پیشگیری و کنترل عامل خسارت اقدام گردد.
وی در ادامه افزود: برای مبارزه شیمیایی ، کنترل خسارت می توان از سموم تیلت ، آلتو ، ایمپکت به نسبت نیم لیتر یا فولیکور و آلرت به میزان یک لیتر و یا آرتئا به میزان ۰/۳ لیتر در هکتار استفاده نمود.
وی مناسب ترین زمان استفاده از سموم را در مرحله رشد طولی ساقه، شکم خوش و پر شدن دانه اعلام و افزود: البته زمان ظهور و پیشرفت علائم مهم می باشد .
دکتر رستگاری در پایان اظهار داشت: محلول پاشی مزارع گندم با کودهای ریز مغذی ، آمینو کلات ها،سولوپتاس به فاصله یک هفته پس از مبارزه شیمیایی و حتی در صورت قابل اختلاط بودن سموم در زمان مبارزه، راندمان را افزایش می دهد.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

طراحی و پشتیبانی فنی : اداره آمار و انفورماتیک

کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان می باشد.