دکتر سعید برخوری رییس سازمان:

چغندر قند پاییزه، جایگزین مناسب محصولات جالیزی و سبزی صیفی آسیب پذیر

کشت چغندرقند پاییزه درجهت اصلاح الگوی کاشت و ساماندهی کشت و تولید محصولات آسیب‌پذیر در سطح سه شهرستان رودبار جنوب، کهنوج و قلعه گنج در سطح ۳۰۰ هکتار، در اراضی با بافت خاک متفاوت و ارقام مختلف انجام شد .
چغندر قند پاییزه، جایگزین مناسب محصولات جالیزی و سبزی صیفی آسیب پذیر
پنج شنبه | ۱۳۹۸/۰۳/۰۹ - ۰۹:۲۹ |
کد خبر : ۳۳۶ |
اخبار داخلی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان دکتر سعید برخوری رئیس سازمان ظهر امروز در حاشیه بازدید از عملیات برداشت مزرعه چغندرقند پاییزه شهرستان رودبارجنوب گفت: :کشت چغندرقند پاییزه درجهت اصلاح الگوی کاشت و ساماندهی کشت و تولید محصولات آسیب‌پذیر در سطح سه شهرستان رودبار جنوب، کهنوج و قلعه گنج در سطح ۳۰۰ هکتار، در اراضی با بافت خاک متفاوت و ارقام مختلف انجام شد .
وی افزود: در اراضی شهرستان رودبار برابر ارزیابی فنی و میدانی و برداشت توسط تیم کیل گیری سازمان جهادکشاورزی ونماینده وزارت جهادکشاورزی رکورد تولید ۱۷۸ تن به عنوان بالاترین رکورد در کشور و با میانگین عملکرد ۱۲۰ تن در هکتار به دست آمد.
دکتربرخوری ارقام عمده کشت شده را هیبرید پرفکتا، لوانته، آنتک و پالما اعلام کرد.
منصور خانه گیر فرماندار رودبارجنوب نیز در حاشیه این بازدید گفت: برای اولین بار کشت چغندر قند پاییزه در شهرستان رودبار جنوب انجام گرفت که این محصول در شهرستان، رکورد خیلی مناسبی داشته و ما امیدواریم سال آینده بتوانیم این محصول را در شهرستان رودبار جنوب ، حداقل به سطح ۱۰۰۰ هکتار برسانیم
وی ضمن اظهار امیدواری افزود: با ترویج کشت محصولات جدید نظیر چغندرقند پاییزه که خرید تضمینی دارند ، سطح کشت محصولات آسیب پذیر نظیر گوجه فرنگی در این شهرستان کاهش پیدا خواهد کرد.
دکترفرامرز رستگاری مدیر زراعت سازمان بیان داشت: کشت چغندر قند پاییزه با توجه به خرید تضمینی و بررسی شاخص های اقتصادی ، اشتغال، تضمین خرید ، بازگشت سرمایه و کارآیی مصرف آب برای کشت هایی نظیر هندوانه،خیار و بسیاری از محصولات لوکس که جزء سبد اصلی غذایی نیستند می تواند جایگزین خوبی باشد.
دکتررستگاری در ادامه گفت: از لحاظ مصرف آب با روش تیپ ،مصرف آب در چغندر قند پاییزه شبیه گوجه فرنگی و گندم می باشد و ارزش افزوده و نرخ بازدهی سرمایه در این محصول از بسیاری محصولات رقیب بالاتر هست.
مرادی کشاورز چغندرکار شهرستان رودبار جنوب ضمن ابراز خرسندی از عملکرد مزرعه افزود: این شهرستان پتانسیل تولید بالایی برای کشت چغندر قند پاییزه دارد .
وی مشکل اصلی چغندرکاران را نبود کارخانه فرآوری محصول برشمرد .
مرادی گفت: ما امیدواریم دولت از طریق بخش دولتی یا اعطاء تسهیلات ارزان قیمت به بخش خصوصی ، با احداث کارخانه قند ، زمینه ترویج و توسعه کشت این محصول و درآمدزایی و اشتغال بیشتر را در این منطقه فراهم نماید.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید