امروز : جمعه ۰۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۶

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان :

آغاز برداشت گلرنگ در جنوب کرمان

محصول تولیدی دانه توسط شرکت غله و بازرگانی خریداری و قیمت محصول به صورت تضمینی از قرار هر کیلو ۳۱۴۲۴ ریال پرداخت میگردد.
آغاز برداشت گلرنگ در جنوب کرمان
سه شنبه | ۱۳۹۸/۰۳/۰۷ - ۱۲:۵۲ |
کد خبر : ۳۳۵ |
اخبار داخلی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان دکتر فرامرز رستگاری مدیر زراعت سازمان بیان داشت : در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی با هدف افزایش ضریب خوداتکایی در تولید محصولات استراتژیک از جمله دانه های روغنی در سال زراعی ۹۸-۹۷ برنامه توسعه کشت گلرنگ پاییزه با تاکید بر رعایت تناوب زراعی و جایگزینی کشت دیرهنگام گندم پس از ذرت تابستانه ،بهینه‌سازی مصرف آب ،استفاده مناسب از اراضی حاشیه‌ای و لب شور، تضمین برگشت سرمایه در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان قرار گرفت .
وی اضافه کرد : برابر بررسی‌های کارشناسی ، مطالعات فنی و کاربردی و مشارکت کشاورزان سطحی معادل ۱۳۰ هکتار در جنوب کرمان به کشت این محصول اختصاص یافت.
وی با اشاره به مقاومت گیاه گلرنگ به شوری افزود: از آنجایی گلرنگ گیاهی مقاوم به شوری (EC کمتر تا ۷ ) ، خشکی هوا و سرما می باشد و نیاز آبی آن به مراتب بسیار کمتر از گندم بوده و هزینه تولید آن نیز خیلی از گندم کمتر می باشد و امکان استفاده از گل آن به عنوان گیاهرنگ و دانه آن برای روغن‌کشی و مصرف خوراکی میسر می باشد، جایگزین مناسبی پس از کشت ذرت تابستانه و همچنین کاشت در اراضی حاشیه ای و فقیر می باشد.
دکتر رستگاری اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی و بارندگی زمستانه، با ۴ مرحله آبیاری در مراحل حساس رشد امکان تولید محصول اقتصادی میسر می باشد .
وی گفت: در شرایط مطلوب رشد علاوه بر دانه در هر هکتار ۵۰ تا ۷۰ کیلوگرم امکان برداشت گل قابل دسترس می باشد.
وی افزود: براساس نیاز و تقاضای بازار مصرف قیمت هر کیلو گل خشک حداقل ۶۰۰ هزار ریال می باشد.
مدیر زراعت سازمان اعلام کرد :برابر بررسی انجام شده برداشت محصول از اوایل خردادماه از شهرستان فاریاب آغاز و با توجه به تاریخ های کاشت تا پایان خرداد ماه در منطقه ادامه دارد.
وی پیش بینی کرد: از سطح مذکور بیش از ۲۶۰ تن محصول دانه در جنوب کرمان برداشت و عرضه گردد.
گفتنی است: محصول تولیدی دانه توسط شرکت غله و بازرگانی خریداری و قیمت محصول به صورت تضمینی از قرار هر کیلو ۳۱۴۲۴ ریال پرداخت میگردد.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

طراحی و پشتیبانی فنی : اداره آمار و انفورماتیک

کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان می باشد.