امروز : شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۹

مهندس حیدری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کهنوج:

گندم کاران از برداشت زودهنگام گندم پرهیز کنند.

بهترین زمان برداشت گندم زمانی است که رطوبت دانه ۱۴-۱۳ درصد باشد و این درست زمانی است که در مزرعه خوشه، ساقه و برگ ها به طور کامل طلایی رنگ شده و بر اثر فشار دادن به وسیله ناخن، بر روی آنها فرورفتگی ایجاد نشده و با فشردن توسط دندان به راحتی بشکنند.
گندم کاران از برداشت زودهنگام گندم پرهیز کنند.
یکشنبه | ۱۳۹۸/۰۱/۲۵ - ۱۰:۲۸ |
کد خبر : ۲۸۲ |
اخبار داخلی

مهندس علیرضا حیدری گفت: زمان برداشت گندم تحت تأثیر عواملی از جمله دمای هوا، بارندگی، رطوبت نسبی و رسیدن دانه قرار دارد و برای جلوگیری از خسارت بایستی برداشت را به موقع انجام داد.

* وی اظهار داشت: بهترین زمان برداشت گندم زمانی است که رطوبت دانه ۱۴-۱۳ درصد باشد و این درست زمانی است که در مزرعه خوشه، ساقه و برگ ها به طور کامل طلایی رنگ شده و بر اثر فشار دادن به وسیله ناخن، بر روی آنها فرورفتگی ایجاد نشده و با فشردن توسط دندان به راحتی بشکنند.

وی با اشاره به نشانه های گندم نارس افزود: برداشت گندم قبل از رسیدن کامل، باعث پایین آمدن کمیت و کیفیت محصول شده و دانه هایی که رشد کامل نکرده باشد، چروکیده و سبک وزن بوده و مقدار نشاسته آن پایین تر از حد معمول خواهد بود.
مهندس حیدری تشریح کرد:
تأخیر در برداشت نیز باعث خشک شدن بیش از حد دانه ها شده و در نتیجه درصدی از دانه ها در طی برداشت شکسته می شوند.
مدیر جهادکشاورزی کهنوج افزود: چنانچه رطوبت محصول بالا باشد، عمل جداسازی دانه ها به خوبی انجام نشده و در صورتی که رطوبت دانه ها کم باشد، شکستگی دانه ها و افت غیر مفید زیاد خواهد شد.

وی افزود: وزن دانه ها تا زمان رسیدن دانه افزایش و پس از آن رو به کاهش می گذارد.

حیدری تأکید کرد:
کشاورزان قبل از برداشت مزرعه گندم با کارشناسان مستقر در مراکز جهاد کشاورزی و مدیریت شهرستان مشورت و سپس نسبت به برداشت اقدام نمایند و منتظر اطلاعیه های مدیریت جهاد کشاورزی در خصوص مسائل برداشت، حمل و نقل، ثبت سامانه و نحوه پرداخت ها باشند.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

طراحی و پشتیبانی فنی : اداره آمار و انفورماتیک

کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان می باشد.