امروز : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۰

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان :

جشنواره ای برای معرفی مرکبات جیرفت

مرکبات جیرفت آن طور که باید در بازار‌های داخلی معرفی نشده و این در حالی است که محصول مرکبات با کیفیتی که امروز در بازار‌های داخلی به فروش می ‌رسد در باغات این شهرستان تولید و حاصل دست رنج کشاورزان این دیار است.
جشنواره ای برای معرفی مرکبات جیرفت
دوشنبه | ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۹:۱۴ |
کد خبر : ۲۴۹ |
اخبار داخلی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان سعید برخوری رییس سازمان در این خصوص اظهار داشت : مرکبات جیرفت آن طور که باید در بازار‌های داخلی معرفی نشده و این در حالی است که محصول مرکبات با کیفیتی که امروز در بازار‌های داخلی به فروش می ‌رسد در باغات این شهرستان تولید و حاصل دست رنج کشاورزان این دیار است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه هفت شهرستان این منطقه دارای ظرفیت های ویژه ای در بخش کشاورزی است تصریح کرد: در هر شهرستان بر اساس شاخص و ظرفیت، به دنبال برگزاری جشنواره های مختلف هستیم.
وی ادامه داد: برگزاری جشنواره کنجد در شهرستان قلعه گنج، ذرت در فاریاب و حنا در شهرستان رودبار جنوب از جمله برنامه های پیش روی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان است.
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: باید برای اقتصاد جنوب کرمان بر مبنای واقعیت‌ و ظرفیت‌ های کشاورزی این منطقه تصمیم گیری شود.
یحیی کمالی ‌پور بیان کرد: مردم این منطقه مستحق استقلال سازمان نظام مهندسی کشاورزی هستند که امیدارم این مهم هر چه سریعتر محقق شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جیرفت نیز گفت: با توجه به ظرفیت‌ و پتانسیل ‌های هفت شهرستان جنوبی کرمان، تمام منطقه جنوب را یکپارچه می‌ بینیم.
علی سالاری افزود: در این جشنواره استعداد‌ها و پتانسیل‌ های شهرستان جیرفت معرفی و 20 نوع از ارقام تجاری مرکبات و بیش از 100 رقم از انواع مرکبات پایه به نمایش گذاشته می ‌شود.
وی گفت: مرکبات تولیدی این منطقه، ارگانیک بوده و در بازارهای دنیا مطرح است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جیرفت افزود: نکته قابل توجهی که پس از تولید مرکبات در این منطقه باید رعایت شود، این است که بتوانیم محصولات خوبی را به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کنیم.
سالاری عنوان کرد: این جشنواره در راستای معرفی ارقام مرکبات جیرفت برگزار شد.
وی با اشاره به برگزاری مراسم تجلیل از تولید کنندگان نمونه کشوری، گفت: زرغام کریمی باغدار نمونه کشوری در سال های 1373 و 1375، هوشنگ امیری باغدار نمونه کشوری در سال 1396 و محمدعلی پیراسته باغدار نمونه کشوری در 1397 از جمله باغداران نمونه کشوری هستند که در این مراسم از آنها تجلیل شد.
دبیر نخستین جشنواره ملی مرکبات جیرفت نیز گفت: سطح زیرکشت مرکبات جنوب کرمان سه هزار و 200 هکتار است و سالانه 500 هزار تن مرکبات در این منطقه تولید می شود.
سید محمد موسوی افزود: مهمترین چالش باغداران این منطقه بحران آب است از این رو مسئولان در این زمینه برنامه ریزی دقیقی در جهت رفع مشکل داشته باشند.
وی اظهار داشت: بیمه شدن باغ ها با نگاه ویژه، صادرات و حمایت از ایجاد باغ های مادری، از خواسته های باغداران جنوب کرمان است.
باغدار نمونه جنوب کرمان نیز گفت: دولت با ارائه تسهیلات کم بهره زمینه حمایت از باغداران این منطقه را فراهم کند.
محمدعلی پیراسته افزود: مهمترین و متمایزترین شاخصه مرکبات این منطقه ارگانیک بودن و طعم متفاوت محصول بوده و این طعم سبب خاص شدن مرکبات این منطقه شده است.
جنوب استان کرمان با هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، فاریاب، رودبار جنوب، کهنوج، قلعه گنج و منوجان با جمعیت یک میلیون نفر، یک سوم استان کرمان را به خود اختصاص داده است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

طراحی و پشتیبانی فنی : اداره آمار و انفورماتیک

کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان می باشد.