امروز : شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۲

مهندس حمید بیدشکی مدیر اموردام سازمان:

تحول اقتصاد گوسفند داری منطقه با سنتز نژاد ترکیبی (رومانوف و بومی )درجنوب کرمان

طرح سنتز نژاد ترکیبی گوسفند بومی با نژاد رومانوف مدت دو سال است که در منطقه در حال اجرا می باشد و با توجه به اینکه گوسفند محلی سازگاری با شرایط سخت محیطی و گوسفند رومانف دارای صفات مطلوبی نظیر:سرعت رشد ، دوقلوزایی و چندقلوزایی داراست،
تحول اقتصاد گوسفند داری منطقه با سنتز نژاد ترکیبی (رومانوف و بومی )درجنوب کرمان
پنج شنبه | ۱۳۹۷/۱۱/۰۴ - ۱۵:۲۸ |
کد خبر : ۲۱۷ |
اخبار داخلی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان مهندس حمید بیدشکی مدیر امور دام سازمان اظهار داشت: با توجه به تغییر اقلیم و فقر مراتع و افزایش هزینه‌های تولید ، پرورش گوسفند بومی بدون اصلاح نژاد صرفه اقتصادی ناچیزی دارد و پرورش گوسفند سالانه با زایش یک رأس بره زایی درآمد چندانی ندارد که این موضوع سبب بی‌رغبتی پرورش‌دهندگان شده است .
وی افزود : لذا اصلاح نژاد گوسفند منطقه به صورت آمیخته با نژادهای پر تولید معروف و مشهور خصوصاً نژاد رومانوف در دستور کار جدی متولیان منطقه قرار گرفته است .
مهندس بیدشکی تصریح کرد: طرح سنتز نژاد ترکیبی گوسفند بومی با نژاد رومانوف مدت دو سال است که در منطقه در حال اجرا می باشد و با توجه به اینکه گوسفند محلی سازگاری با شرایط سخت محیطی و گوسفند رومانف دارای صفات مطلوبی نظیر:سرعت رشد ، دوقلوزایی و چندقلوزایی داراست،
 توانایی این نژاد برای تولید مثل خارج از فصل از یک سو و از سوی دیگر نرخ چندقلوزایی باعث شده که در اقصی نقاط دنیا این نژاد به سرعت تکثیر پیدا نماید.
مدیر امور دام سازمان افزود:آمار گوسفند محلی (نژاد کرمانی) درمنطقه جنوب کرمان تعداد ۶۷ هزار و ۴۴۰ رأس می باشد که پتانسیل بالقوه ای جهت آمیخته گری می باشد.
وی بیان داشت: در سال ۹۶برای اولین بار  تعداد ۳۰۰ رأس به طور رایگان به صورت لاپاراسکوپی تلقیح شده است و همچنین در سال ۹۷ به تعداد ۵۰۰ رأس دام در قالب دوگله افزایش یافت که با توجه به نوع تکنیک تلقیح ، بره زایی رضایت بخشی داشته و مورد استقبال سایر دامداران منطقه واقع شده است.
مهندس بیدشکی در ادامه افزود: با برنامه ریزی که درسطح معاونت بهبود تولیدات دامی منطقه انجام گرفته درسال جاری تعداد ۱۰۰۰ رأس گوسفند با اسپرم رومانف تلقیح می گردد که امید می رود با سنتز آمیخته این نژاد درسال های نزدیک شاهد تحولی عظیم در اقتصاد گوسفندداری منطقه باشیم .

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

طراحی و پشتیبانی فنی : اداره آمار و انفورماتیک

کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان می باشد.